V rozhovore s Miroslavom Roškom z agentúry Dentsu Slovakia sa dozviete, aké skúsenosti si odniesol z hodnotenia študentských prác v súťaži Ad Venture, ako vníma úroveň prihlásených kampaní a prečo by sa mali slovenskí študenti marketingu do tejto prestížnej súťaže zapojiť.
Autor: Richard Kopuník, AMA
Miroslav Roško, strategický líder z agentúry Dentsu Slovakia, sa nedávno zúčastnil ako porotca v jednej z najprestížnejších európskych študentských súťaží – Ad Venture Competition, ktorú organizuje vzdelávacia platforma EDCOM (European Institute for Commercial Communications Education) fungujúca v rámci EACA (Európskej Asociácie Komunikačných Agentúr).
Do poroty bol nominovaný vďaka spolupráci medzi Asociáciou mediálnych agentúr (AMA) a EDCOM, ktorá postupne otvára dvere aj pre zapájanie slovenských odborníkov do európskych vzdelávacích iniciatív. Rozprávali sme sa s Mirom o tom, aké to bolo hodnotiť práce mladých talentov z rôznych kútov Európy, čo ho prekvapilo a prečo by sa mali podobným projektom venovať aj slovenské univerzity.
Do poroty som sa dostal vďaka nominácii od Asociácie mediálnych agentúr, ktorá je členom EACA a spolupracuje s EDCOM-om na rozvoji vzdelávacích aktivít v oblasti marketingu. Bola to pre mňa česť – nielen reprezentovať Dentsu Slovakia, ale aj aktívne prispieť k hodnoteniu prác študentov z celej Európy.
Aké to bolo hodnotiť práce študentov z rôznych krajín?
Veľmi inšpiratívne. Vždy je pre mňa fascinujúce vidieť, ako uvažuje a pracuje nová generácia marketérov. O to viac ma potešilo, že úroveň niektorých prác naozaj vysoká – tie by obstáli aj v reálnom výberovom konaní. Bolo cítiť, že študenti k projektom pristúpili zodpovedne, s dôrazom na výskum, stratégiu aj kreatívnu exekúciu. Zároveň si však zachovali sviežosť a odvahu experimentovať, čo je v dnešnom prostredí obrovská devíza.
Čo ťa najviac zaujalo alebo prekvapilo na kampaniach, ktoré si hodnotil?
Úprimne, najviac ma asi prekvapila komplexnosť vypracovania riešení. Mal som možno trochu stereotypný pohľad na genZ a očakával som, že ich prístup bude stručnejší s menším dôrazom na teoretické základy. Bol som teda prekvapený, keď som videl, ako hlboko sa ponorili do problematiky a ako dôkladne spracovali svoje projekty – od prvotného výskumu cez mediálnu stratégiu až po kreatívne nápady. Na druhej strane, musím priznať, že v niektorých prípadoch bolo teoretické spracovanie až príliš rozsiahle a detailné, čo občas odvádzalo pozornosť od podstaty zadania. Myslím si, že v marketingu je dôležité nájsť rovnováhu medzi teoretickým pochopením a praktickou aplikáciou, a niekedy je menej viac. Celkovo však hodnotím súťaž veľmi pozitívne a som presvedčený, že títo mladí ľudia majú veľký potenciál a budú prínosom pre marketingovú komunitu.
Vidíš v takýchto súťažiach potenciál pre rozvoj budúcich profesionálov?
Jednoznačne áno. Takéto súťaže dávajú študentom možnosť pracovať na reálnom brífe od skutočného zadávateľa – to je skúsenosť, ktorú im bežné štúdium neposkytne. Získajú prax v tímovej spolupráci, prezentácii nápadov aj prijímaní spätnej väzby. Mnohým to pomôže uistiť sa, že toto je smer, ktorým sa chcú uberať profesionálne.
Prečo by sa podľa teba mali slovenské univerzity viac zaujímať o programy ako EDCOM?
Programy ako EDCOM vytvárajú priestor na prepojenie akademického prostredia s aktuálnym dianím v komunikačnej praxi. Umožňujú univerzitám prístup k najnovším trendom, výskumom, workshopom a platformám, ktoré formujú budúcich odborníkov. Zapojením sa do EDCOM-u by slovenské školy mohli študentom ponúknuť medzinárodné výzvy a skúsenosti, ktoré ich pripravia na realitu pracovného trhu.
Čo podľa teba študentom prinášajú medzinárodné súťaže ako Ad Venture?
Sú to veľmi cenné skúsenosti. Študenti sa naučia pracovať pod časovým tlakom, spolupracovať v tíme s rôznymi osobnosťami, prezentovať svoje nápady a stáť si za nimi. Zároveň dostanú spätnú väzbu od profesionálov z brandže – a to je niečo, čo ich môže posunúť o veľký krok vpred. Navyše získavajú medzinárodný networking a porovnanie so svojimi rovesníkmi naprieč Európou.
Prepojenie s budúcnosťou
AMA má za cieľ naďalej podporovať prepojenie vzdelávania a praxe, vytvárať priestor pre mladé talenty a aktívne formovať budúcnosť marketingovej komunikácie na Slovensku – v spolupráci s agentúrami, univerzitami aj medzinárodnými partnermi. Táto cesta je dôležitá nielen pre študentov, ale aj pre celé odvetvie.
Účasť Miroslava Roška v porote Ad Venture súťaže je dôkazom toho, že slovenskí odborníci môžu byť aktívnou súčasťou európskej vzdelávacej scény. Pre slovenské univerzity je to výzva aj príležitosť – zapojiť sa do programov ako EDCOM, rozšíriť obzory študentom a pripraviť ich na kariéru v marketingovej a komerčnej komunikácii.
👉 Má vaša univerzita záujem o zapojenie sa do programu EDCOM?
AMA (Asociácia mediálnych agentúr) je pripravená pomôcť s nadviazaním kontaktu, sprostredkovať úvodnú diskusiu s EDCOM a podporiť zapojenie školy do tejto siete. Spoločne môžeme prispieť k tomu, aby mali slovenskí študenti rovnaké príležitosti ako ich rovesníci z ostatných krajín Európy.
1st party data Addressable Ad investment Ad Venture Advertising AI Alibaba Amazon Attention Connected TV CTV custom GPT DCO digital DOOH DV360 EDCOM Facebook GA4 Global spend Google Google Ads Google Analytics Lion Communications LTV Mental health Meta Mindshare NFL Nielsen Perplexity PPC Publicis Groupe Responsive Search Ads RSA SEO social media Sociálne médiá Temu Threads TikTok TV Wavemaker youtube Zenith
Asociácia mediálnych agentúr
Base4work Jurkovičova Tepláreň,
Bottova 6067/1, 811 09 Bratislava – Staré Mesto